6 + 1 metod, jak se hned začít lépe učit!

6 + 1 metod, jak se hned začít lépe učit!

V momentální situaci, kdy se do škol vrací jen studenti závěrečných ročníků, je více než důležité klást důraz na učení. Kdysi jsem nad učením strávil hromadu hodin a to mohla být jen jednoduchá látka. Moje učení totiž nebylo efektivní. V tomto článku si tedy ukážeme, jak být v učení více efektivní.

1. Snězte už tu žábu!

Možná jste někdo již četli tento titul od Briana Tracyho. Zabývá se zde tím, jak zefektivnit svoji práci. Jenže každý má tu onu “žábu” někde jinde. Jde o to, že nejdůležitější věci se nám nejméně chtějí dělat. Tímhle prvním doporučením chci tak trochu naznačit, že náš systém učení by měl být stejný, jako při čemkoliv jiném. Říkali vám rodiče už od mala, že jsou první povinnosti a pak zábava? Mně totiž ano a nebyli zase tak daleko od věci…

Nejtěžší je v učení přijít asi na podstatu problému, to nám totiž může ulehčit hodně času, i když se na to první pohled nebude takto jevit. Jádro problému může mít totiž dost veliké souvislosti s jinou oblastí a nalezneme tzv. “průnik” matematikáři jistě ví. Tento průnik je právě ta nejdůležitější věc hned po tom, co si uvědomíme, proč se to vlastně učíme. Zpravidla nám někdy stačí jen poslouchat učitele a už víme, co bude z velké části na písemce, ale k tomu později. Takže prvně radím, začít od nejsložitějšího a snažit se hledat jádro problému.

2. Obklopte se tím

Jestli jste se někdy učili cizí jazyk jen ve škole, nemůžete se divit, že jej neovládáte tak dobře. Nicméně takové to pasivní použití jazyka, které potkáváme při sledování seriálů, her, filmů, atd., je to nejefektivnější. Zkrátka chcete-li, aby ta angličtina (např.) byla na dobré úrovni, je potřeba se tím jazykem obklopit. To samé doporučuji s jakoukoliv jinou látkou. Budu-li mít na místě, na které často koukám např. definici novely, tak vám ručím, že za chvilku pozorování, to budete umět i pozpátku. Naše hlava totiž funguje na několika typech paměti.

  • senzorická
  • krátkodobá
  • dlouhodobá

Takto směrem dolů roste délka pamatování. Ukažme si křivku zapomnětlivosti

[čerpáno z: https://anglictinain.cz/jak-se-ucit/krivka-zapominani-a-4-rady-jak-na-ni/ ]

Jak můžete vidět, už po prvním dnu si pamatuji okolo 50 % a to uběhl jen jeden den. Co teď s tím?

3. Netvořte cestu, nýbrž dálnici!

Ve světě psychologie učení jsou řekněme dva tábory. Jeden říká učit se průběžně, druhý klade důraz na zapomínání a znovu obnovování. Já se momentálně přikláním k tomu druhému táboru. Nicméně mají vlastně pravdu oba. V případě, že se třeba učíme na maturitu či státnice, je takové to zapomínání a znovu vzpomínání pro mozek hodně náročné a tak bych možná řekl i ve výsledku účinnější. Jenže… Tohle nelze použít na test či na zkoušky na konci semestru na VŠ. Tady je efektivnější raději opakovat. Člověk musí udržovat tu informaci jen na tu prověrku a pak ji vypustit, kdežto při těch závěrečných zkouškách je dobré to umět, už pro klid duše 😀 V obou případech máte pocit, že nic nevíte, ale stejně na zkoušce zazáříte. Čas při učení je opravdu důležitý. Tady se nevyplatí, to uspěchat.

4. Konečně! PAUZA

O tom, že je důležitá pauza a odpočinek jste již jistě slyšeli, ale zároveň jste možná četli mé předešlé články o důležitosti zátěžové vesty. Ne, opravdu si nechci protiřečit. I v mém případě, teď když se mi blíží termín maturit, mám období klidu a chci, aby vše proběhlo minimálně bez stresu. Mezitím si sice pořád tvořím kontent na své sociální sítě, píšu články, ale už nemám na sebe takový bič. Je potřeba dát mozku oddychnout. Stejně jako v posilovně… Taky necvičíme bez pauzy, třeba dvě hodiny, zničili bychom se. To samé platí při učení. Sice se nezničíme, ale rozhodně se pak budeme dostávat zbytečně do stresu a při neřízeném stresu po dlouhou dobu, by mohl nastat syndrom vyhoření a to nechce jistě nikdo z vás.

Pauzy jsou v podstatě na vás. Já volím při aktivním učení třeba pauzu po půl hoďce, po tématu, po zkoušení se spolužáky. Jak taková pauza vypadá? Pustím si písničku bez slov, začnu meditovat, dám si něco dobrého, jdu se psem, na procházku a mnoho dalšího, co si vymyslíte. Jde o to, aby mozek na chvíli dělal hodně odlišnou činnost a spočnul.

5. Skupinová konzultace

V okamžiku, kdy už něco umíte je nejlepší to konzultovat ve skupině, nebo vysvětlit problematiku babičce, mamince, sourozenci. Tak teprve zjistíme, zdali tomu opravdu rozumíme. Skupinové učení má velikou sílu v tom, že každý myslíme malinko odlišně a někdo může problematiku chápat jinak a najednou to lépe pochopíme i my. Když opět zmíním svůj příklad. Se skupinou spolužáků si dáváme termíny na zkoušení, pak se navzájem posloucháme a když něco není jasné, doptáváme se a vracíme se zpět k jádru. Je to za mě nejlepší metoda skupinového učení.

6. Najděte ve všem, co děláte radost

Když se budete snažit dělat i to, co vás nebaví dobře a najdete si tam přece jen, alespoň nějakou věc, co je pro nás zábavná, můžete to dotáhnout do konce daleko rychleji. Postupem času mě chemie začala odrazovat, byť je to můj hlavní obor, tak jsem s tím už taky párkrát chtěl seknout. Nicméně mě strašně moc bavila robotika a informatika a představa, že řeším chemii jako nějakou počítačovou úlohu mi někdy dost pomohla i v pochopení podstaty věci. A taky samotná představa, že se už za tři měsíce budu moct vrhnout na učivo právě ICT. Takže zkuste si najít radost i v tom, kde to na první pohled nejde.

7. Jak poznat, co učitel dá do testu?

Nikdy nic není stoprocentní, ale dá se docela snadno kolikrát rozpoznat, co po nás učitel chce a co se učit vůbec nemusíme. Jde o to, že každý člověk je nějak staven. Má nějaké názory a nikdy nebude chtít úplně celý zápis v sešitě. Když už jsme na přednášce nebo ve vyučovací hodině, tak často učitel klade důraz na nějakou část, co řekl. Opakuje ji i další hodinu, či nám říká, ať si ji zvýrazníme. Tohle všechno nám může napovědět. Pak je teda ještě jedna možnost… Zeptat se ho, jakou intonaci po nás bude chtít a nebo nebude. Kolikrát nám sám odpoví. Ale to spíše apeluji na střední školu, na vysokých je to něco trochu jiného.

V dnešním článku jsem vám ukázal pár tipů jak se efektivněji učit během pár dní. Zkuste tyto tipy začít používat a věřím, že z vás budou daleko lepší studenti. Přeji hezké učící chvilky 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *