Doba peněžní a věková

Doba peněžní a věková

Bylo nebylo, bylo jednou jedno malé království, které bylo bohaté. Nicméně, mělo malou nevýhodu… Král byl velice, velice arogantní. Proto druhé (chudé) království to bohaté hanilo. Král byl velice hodný a milý. Jenomže pak ve válce došly peníze a půjčilo si je od království bohatšího. Avšak pohled chudého království na bohaté se nezměnil.

Zní to jako začátek kvalitní mainstreamové pohádky, co? Koukneme-li se kolem sebe, zjistíme, že peníze jsou opravdu docela pikantní téma, o kterém se PROSTĚ NEMLUVÍ! Tenhle nešvar se začal rozšiřovat rychleji než korona virus a dnes je takovýchto názorů plný svět.

Bohatý = zlý | chudý = dobrý

Titulek mi připomíná knížku od G. Orwella – Farma zvířat, kde se ovečky naučily ze 7 pravidel křičet jen sousloví (přečtěte si knížku, je fakt skvělá). Místo: “2 nohy špatné, 4 nohy dobré” se bude křičet: “Chudoba, dobrá. Bohatství, zlé” ve zkratce… Nemůžete podle prezidenta soudit republiku. To, že člověk vydělá větší obnos peněz, nezaručí jeho aroganci stejně tak, jako nezaručí jeho milost. Mnoho lidí však s financemi zápasí a myslí si, že jejich problém více prostředků spasí. Můžu vám říct, že to není pravda. Pokud se nenaučíme pracovat s tímto stavem, nebudeme si moct poradit se stavem vyšším. Člověk, co má život už zaopatřený, si na to kolikrát musel vydělat sám a obvykle ti, co k bohatství dlouho šli, jsou víc pokorní a rádi předávají své zkušenosti. Lidé, co se k penězům dostali náhodou, tak z těch se takto arogantní lidé mohou stát. Typický případ je výhra v loterii. Málo kdy se stane, že člověk, který vyhrál, je dobře investoval. Zase skončí tam, kde byl. Bohatí lidé totiž buďto sázet umí a nebo nesází.

“Mu to určitě koupili rodiče!” a vlastně ještě spočni…

Člověka může ke změně motivovat mnoho faktorů. Můžou to být starší kamarádi, vztahy, rodiče, jeho rozhodnutí a mnoho dalšího. Já měl štěstí, že přítelkyně a hromada mých kamarádů smýšlí hodně do budoucna a třeba taková věc, jako jít na večeři a mít na to, fungovat s autem, nepočítat každou kačku, ale myslet zkrátka s rezervou a nějakou budoucností je potřeba. A ve výsledku lidi ani neřeší, jestli je ti 15, 20 či 35.

Takový bullshit spojený s tímto tématem je také to, že jako studenti bychom měli spočnout, užít prázdniny, užít si a podobné kecy. Má odpověď je na toto dosti negativní, protože právě ta činnost, kterou děláme mimo to, co ostatní nás dělá výjimečné.

Proč zrovna PRACHY!? 😐

Je na to jen jedna odpověď – zlato už vyšlo z módy. A momentálně žijeme v době, kde se to nějak domluvilo, že se papírové tentononc budou vyměňovat za zboží. Protože verze beta, kdy se vyměňovalo zboží za zboží mělo určité chybky. Sice jsem řekl, že více peněz nebude znamenat vyřešení problému, ale na druhou stranu, nám nedostatek může způsobit stres, horší živobytí, menší zdravotní péči, zabezpečení rodiny, atd.

Všechno je totiž motivované dobrým pocitem. Když budeš chtít, aby se rodina měla dobře, potřebuješ peníze, ale ve výsledku se zase cítíš v pohodě a dobře, máme tady opět dobrý pocit. Alespoň jsem to takto ve většině případů zažil. Potom nepřijdou totiž otázky typu: “Co když nevyjdu?” “Co když se výplata zpozdí?” “Co když děti budou něco chtít?” a podobné. Je mi jasné, že hromada lidí je samoživitelů a je to smutné, nicméně mi nejde do hlavy, proč třeba daní rodiče nepřemýšlí o změně povolání? Jenže opravdu veliký paradox je ten, že ti rodiče, byť samoživitelé, jsou perfektní finanční poradci a i sami dokáží velice dobře hospodařit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *